uczelnia.com.pl


Studia humanistyczne, inżynierskie, czy medyczne? W trybie dziennym czy zaocznym? Jakie przedmioty zdawać na maturze? Prędzej czy później odpowiedzi na te pytania będzie musiał udzielić każdy maturzysta.


Wybór studiów to decyzja, która będzie miała wpływ na całe nasze dorosłe życie, dlatego musi być to przemyślany i odpowiedzialny krok. Nie oznacza to jednak, iż wybierając wymarzony kierunek studiów, musimy kierować się wyłącznie opinią rodziców, czy nauczycieli.


Domena internetowa uczelnia.com.pl ma ogromny potencjał i może być wykorzystana na wiele sposobów. Mogą używać jej szkoły prywatne czy też publiczne. Można stworzyć bloga lub platformę dla osób poszukujących swojej ścieżki edukacji. Zapraszamy do składania ofert i negocjacji a przyszłym studentom udzielamy kilku cennych wskazówek poniżej.


Jeżeli jesteś w klasie maturalnej i nie wiesz jaki kierunek studiów wybrać, to czas najwyższy przygotować się do tej ważnej, życiowej decyzji.

Przede wszystkim sporządź listę, swoich zainteresowań, mocnych stron, oraz tego co lubisz robić. Nie wstydź się umieścić na niej np. gier komputerowych, czy rysowania, są to hobby, które odpowiednio rozwinięte i ukierunkowane, mogą sprawić, że wybierając przedmiot twoich studiów połączysz przyjemne z pożytecznym.

Mając gotową listę, sprawdź, w jaki sposób twoje zalety i hobby pokrywają się z kierunkami studiów oferowanymi przez wybrane uczelnie. Np. oglądanie filmów-reżyseria dźwięku; czytanie książek-polonistyka, rysowanie-architektura; empatia-pielęgniarstwo; dobry kontakt z ludźmi-marketing.


Kiedy upatrzyłeś już kilka interesujących cię kierunków studiów, sprawdź, jakie przedmioty na egzaminie maturalnym musiałbyś zdawać, aby dostać się na konkretny kierunek. Porównaj, z których czujesz się mocny, a które sprawiają ci kłopoty. Jeżeli marzysz o kierunku studiów, gdzie niezbędne jest zdanie przedmiotu, z którego czujesz się niepewnie, nie poddawaj się od razu. Zorganizuj korepetycję, lub poproś nauczyciela o dodatkową pomoc w wytłumaczeniu materiału.


Wybierając kierunek studiów staraj się pamiętać, które z nich mogą w przyszłości zapewnić ci dobrą pozycję na rynku pracy. Dlatego unikaj tych przedmiotów, które nie pozwolą na komfort w szukaniu pracy. Jednocześnie nie decyduj się na studia, wyłącznie z powodu wysokich zarobków dla absolwentów tych kierunków. Jeżeli twoją jedyną motywacją do wyboru danego kierunku studiów mają być pieniądze, to stracisz jedynie czas i energię a przyszła praca nie będzie sprawiać żadnej przyjemności.


Zastanów się także, czy chcesz studiować w trybie stacjonarnym ciesząc się życiem studenckim, czy w trybie zaocznym, jednocześnie zdobywając doświadczenie zawodowe. Połączenie studiów z pracą może być wartościowe i lepiej przygotować cię do wejścia na rynek pracy. Z drugiej strony praca dla studentów to często najprostsze, słabo płatne zajęcia, trudno jest od początku zdobywać doświadczenie w przyszłym zawodzie.


Oczywiście, ważnym elementem wyboru najlepszego kierunku studiów a co za tym idzie konkretnej uczelni, jest także jej lokalizacja, sposobu dojazdu, oferta zajęć dodatkowych, opinie absolwentów. Te elementy, choć wydają się na pozór mało znaczące, często mogą być decydujące w kontekście wyboru podobnego kierunku studiów na konkurencyjnych uczelniach.


Pamiętaj, żeby wybór kierunku studiów był przede wszystkim twoją własną decyzją.

Słuchaj rad rodziny, starszych kolegów czy nauczycieli, weź pod uwagę ich zdanie i troskę o twoją przyszłość. Nigdy jednak nie decyduj się na konkretny kierunek wyłącznie pod naciskiem kogoś innego. Studia to czas wejścia w dorosłość i to ty powinieneś być odpowiedzialny za decyzję dotyczącą wyboru kierunku studiów i pozytywne oraz negatywne konsekwencje z tym związane.


Nasz zespół życzy wszystkim powodzenia oraz udanych negocjacji.
9 wyświetlenia
  • Facebook

Korzystanie z tej Witryny podlega wyraźnie określonym warunkom użytkowania. Korzystając z tej witryny, akceptujesz zobowiązania wynikające z postanowień Regulamin ogólny

                  

Informacje prawne   Zasad ochrony danych osobowych